Integracja Sensoryczna

post
By admin On 12 czerwca

Integracja sensoryczna to proces, dzięki któremu mózg uczy się rozpoznawać, segregować oraz interpretować bodźce zmysłowe. Jest on w stanie to robić na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Procesy integracji sensorycznej rozpoczynają się już podczas okresu płodowego i trwają przez całe życie. Jeśli na pewnych etapach nie zostaną rozwinięte określone umiejętności, mogą pojawić się trudności z funkcjonowaniem dziecka w kolejnych stadiach rozwoju.

Integracja sensoryczna pozwala na odpowiednią organizację bodźców płynących do mózgu z receptorów zmysłowych. Takie sygnały obejmują np. wzrok, słuch, dotyk, równowagę, czy kinestezję. W celu ich odpowiedniej interpretacji, umysł musi je odpowiednio rozpoznać i sklasyfikować. W przypadku, gdy na którymś etapie proces przebiega w sposób niewłaściwy, konieczne jest przeprowadzenie terapii.

 

Objawy nieprawidłowego przebiegu integracji sensorycznej.

Chcąc upewnić się, że dziecko odpowiednio się rozwija, należy je bacznie obserwować. Tylko w ten sposób można dowiedzieć się, czy dzieje się z nim coś niepokojącego. Jednym, z pierwszych symptomów mogą być problemy z zasypianiem i snem, wybiórczością jedzenia opóźnieniem rozwoju mowy. Alarmująca może być także zbyt mała, bądź zbyt duża wrażliwość dziecka na bodźce.

 

Nadmierną wrażliwość można rozpoznać, gdy dziecko zbyt mocno reaguje na rożne bodźce :

  • dotyk, co może przejawiać tym że nie lubi np. mycia wÅ‚osów, reaguje z przesadnÄ… niechÄ™ciÄ… na niektóre rodzaje jedzenia, czy ubraÅ„. Zbyt maÅ‚a wrażliwość na bodźce może objawiać siÄ™ przez niskÄ… wrażliwość na ból lub zimno, poszukiwanie takich wrażeÅ„ które wiążą siÄ™ ze Å›ciskaniem, gryzieniem , żuciem;

  • ruch, co skutkuje lekiem przed huÅ›taniem, krÄ™ceniem siÄ™, wspinaniem czy nawet choroba lokomocyjnÄ…. Zbyt maÅ‚a wrażliwość może przejawiać siÄ™ nadmiernÄ… ruchliwoÅ›ciÄ… i brakiem zagrożenia pÅ‚ynÄ…cego z ekstremalnych doznaÅ„ zwiÄ…zanych z ruchem;

  • sÅ‚uch, dziecko szybciej reaguje na nawet niezbyt gÅ‚oÅ›ne dźwiÄ™ki, Å‚atwo wybudza siÄ™, osÅ‚ania uszy dÅ‚oÅ„mi, unika gÅ‚oÅ›nych miejsc, staje siÄ™ pobudzone w miejscach gdzie jest dużo dźwiÄ™ków np. supermarket. Zbyt maÅ‚a wrażliwość przejawia siÄ™ nie zauważaniem wielu dźwiÄ™ków czy chÄ™tnym przebywaniem w miejscach haÅ‚aÅ›liwych;

  • zapach, co skutkuje czÄ™stym zwracaniem uwagi ,że coÅ› brzydko pachnie, wybiórczoÅ›ciÄ… jedzenia;

  • wzrok, co może przejawiać siÄ™ chÄ™ciÄ… ciÄ…gÅ‚ego noszenia okularów przeciwsÅ‚onecznych, czÄ™stym mrużeniem oczy, nadmiernym pobudzeniem w miejscach ruchliwych. Zbyt maÅ‚a wrażliwość może przejawiać siÄ™ w trudnoÅ›ciach w rozpoznawaniu zapachów czy poszukiwaniem silnych zapachów.

 

Symptomem może być także niewłaściwy poziom koncentracji, oraz zbyt duża ruchliwość dlatego warto zwrócić uwagę, czy dziecko potrafi skupić się na wykonywanych czynnościach.

Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się także obniżoną koordynacją ruchową. Warto zwrócić uwagę, czy dziecko nie ma problemów z utrzymaniem równowagi lub łapaniem oraz rzucaniem piłki, jak często się potyka, jak sprawnie uczy się i wykonuje takie czynności jak ubieranie rozbieranie, posługiwanie się sztućcami. Jak generalnie szybko uczy się i wykonuje nowe umiejętności ruchowe.

 

Co zrobić, gdy zauważy się u dziecka zaburzenia integracji sensorycznej?

Zaburzenia integracji sensorycznej nie miną samoczynnie, co oznacza, że muszą być usunięte poprzez odpowiednie ćwiczenia. W momencie, gdy rodzice zauważą nieprawidłowości w pracy układu nerwowego, powinni skonsultować się ze specjalistą od terapii integracji sensorycznej. Specjalista określi, czy niezbędne jest rozpoczęcie terapii i ustali, jakie ćwiczenia będą właściwe.

Terapia integracji sensorycznej opiera się na pracy poprzez zabawę. W trakcie zajęć dziecko wykonuje różne czynności. Wykonywane czynności są dla dziecka przyjemne i ciekawe, a jednocześnie stymulują układ nerwowy bodźcami, które umysł klasyfikuje, dokonując ich integracji.

Terapia ma za zadanie wpłynąć na funkcjonowanie systemów sensorycznych oraz procesów zachodzących w układzie nerwowym. Podejmowane działania mają za zadanie wpłynąć na poprawę funkcjonowania dziecka w dziedzinach takich jak sprawność ruchowa, koordynacja wzrokowo-ruchowa, rozwój mowy, rozwój koncentracji uwagi, prawidłowy stopień pobudzenia, prawidłowe zasypianie, uczenie się itd. Terapię integracji sensorycznej mogą prowadzić odpowiednio przeszkoleni specjaliści mający wykształcenie w następujących dziedzinach: psycholog, pedagog, logopeda czy fizjoterapeuta.

Jedno przemyÅ›lenie nt. „Integracja Sensoryczna

  • Sylwia Rybacka on 15 listopada, 2023

    Szkolenie bardzo ciekawe, POLECAM…

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.